Eğer Microsoft bu aralar bir şey istiyorsa o da Windows 10 kullanıcılarının yayınlanacak olan Anniversary Update güncellemesini yüklemesi.

Microsoft bundan sonra ikincil olarak da kullanıcıların aktif olarak Cortana’yı kullanmasını istiyor ve bunu yapmanın zekice bir yolunu bulmuş olabilirler. O da güncelleme ile beraber Cortana’yı kapatılamayacak bir hale getirmek. Erişim Engellenebiliyor.

fft2mm7059832-790x437Bir çok kullanıcı için bu durum bir problem teşkil etmeyecek. Çünkü Cortana’yı başlat çubuğundan kaldırmak mümkün ayrıca dijital asistanın bilgisayarınızda yer alan dosyalar arasında arama yapılmasını engellemek mümkün. Böylelikle dijital asistan sadece Bing üzerinden yaptığı aramaların sonuçlarını getiriyor. Ancak tamamen devre dışı bırakmak mümkün olmayacak.

İlginç bir şekilde bu özellik bütün Windows 10 sürümleri için geçerli olmayacak. Sadece bir versiyonda Cortana’yı tamamen inaktif hale getirmek mümkün olabilecek. Home ya da Pro sürümünde bu asistanı kapatmak mümkün değilken Eğitim sürümlerinde kapatılabilecek.

 

Kaynak