BLOG İÇERİKLERİNE NASIL KATKI SAĞLANIR?

Blog gönderileri için fikir almanın birkaç kolay yolu vardır.

1.Blogger yorumlarıyla ilgili ayarları yapın

 1. Blogger’da oturum açın.
 2. Güncellenecek blogu seçin.
 3. Soldaki menüde, Ayarlar > Yayınlar, yorumlar ve paylaşım‘ı seçin.
 4. Yorumunuzun konumunu, yayınlarınızla ilgili olarak kimlerin yorum yazabileceğini ve diğer ayarları belirleyin:
  • Yayındaki diğer yorumlara yanıt verebilmek veya okuyucularınızın yanıt verebilmesi için Yerleşik‘i seçin.
  • “Kimler yorum yapabilir?” bölümünde, Open ID ve diğer hesapları kullanarak yorum yapmayı etkinleştirmek için Kayıtlı Kullanıcı‘yı seçin.
  • Yorumların, Yorum Denetleme ile ne sıklıkta onaylanacağını belirleyin.
  • İnternet’teki blog yayınınıza yönelik tüm bağlantıları görmek için Geri Bağlantılar‘ı etkinleştirin.
 5. Ayarları kaydet‘i tıklayın.

Yorum ayarlarını Yayın Düzenleyicisi’nden de etkinleştirebilirsiniz.

 

2. Müşteri sorularını  cevaplayın

 

Muhtemelen, müşterilerinizin tekrar tekrar sormak istediği tüm soruların zihinsel bir listesine sahipsiniz, değil mi? Bu sorularınızı içerik pazarlamacılığınızı artırmak için kullanın. Soru başlık olabilir ve cevap blog yazınızdır.

Bu, tam bir blog yazısında crowdsourcing( tüketiciye sunulan bir hizmetin ayrıntılarını yine tüketicilerin verdiği bir sistemdir. Bir nevi oylama sistemiyle üretici ürününün desenini, restaurantının menüsünü, elektronik aletinin tasarımını tüketicinin oyuna açar. En çok oy alan ürün üretilmeye başlanır.)değil, aynı soruyu yıllardır yanıtladıysanız, soruyu yanıtlayan kısa bir blog yazısı yazmanız uzun sürmeyecek.

3. Endüstri veya rakip blogları izleyin

 

Rakiplerinizin yaptıklarını tam olarak kopyalamanızı söylemiyorum, ancak blogunuz için fikir edinmek için ne yazdıklarını daima okuyabilirsiniz. Her gün yeni bir blog keşfetmeye çalışın. Diğer blog yazarlarının kullandığı, sizin de işinize yarayacak olan araçları bulun ve not alın. Rakip bloglar sizin de bahsetmeyi düşündüğünüz konu hakkında ne gibi yorumlarda bulunmuş, bir göz atın. Her zaman sevdiğiniz konular hakkında yazamazsınız, bu yüzden ilgi alanınıza girmese bile sevmediğiniz konular hakkında da yazmak için okumanız ve bir fikir sahibi olmanız gerekmektedir.

 

4. Tam blog yazılarını kolayca kaynağına dökmek için, sizin için yazmak isteyen yerel blog yazarlarını bulabilirsiniz

 

Bunu deneyin: “[location] blogcu” için Google‘da arama yapın. “Columbus blogger” ı ararsam, Columbus blog yazarlarının ve blogların listelerinin arama sonuçlarımda izleneceğini görüyorum. Blogunuz için yazmasını istediğiniz birkaç blog yazarını bulun, onların iletişim sayfasına gidin ve katkıda bulunmak isteyip istemeyeceğini sorun.

Onlara bir miktar tazminat teklif etmeniz gerekebilir, ancak kısa bir blog yazısı karşılığında bir indirim kabul edebilirler.

5.Geribildirimlere önem verin

Yorumlara izin verin ve okurlarınızın içerikleriniz hakkında beyan ettikleri fikirleri inceleyin. Belki de sizin bilmediğiniz bir şeyler biliyorlardır veya bir hatanızı düzeltmenize yardımcı olacaklardır. Gelen yorumlara mümkün olduğunca yanıt vermeye çalışın. Karşılıklı diyalog önemlidir, okurlarınızla aranızda bağ oluşmasında ciddi rol oynar.