Katılımı Sürükleyen 4 Güzel Sosyal Medya İçerik Fikri

 

2699-600x400

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Katılımı Sürükleyen 4 Güzel Sosyal Medya İçerik Fikri

Dikkat çeken sosyal içerik yayımlamakla mı uğraşıyorsunuz? Belki de daha iyi etkileşim sağlamak için işinizdeki sosyal medya sayfalarını canlandırmanın yollarını arıyorsunuz?O zaman doğru yerdesin…

Hedef ne olursa olsun, nedenleriniz sosyal medya stratejinizi geliştirmek için önemlidir. Görüyorsunuz ki,artık işletmeler daha fazla tüketiciye bağlanmak ve insanların en sevdiği markalarla sosyal ilişkiler kurmayı arzuluyor.Bu noktada yapmanız gereken en önemli hamle içeriğinizle yaratıcı olmanızdır.Kısa sürede sayfalarınızda etkileşime geçilmesininde kuşkusuz en temel anahtarı budur.

İyi haber, yayınınızı beğenen, paylaşımda, yorumda bulunan ve tıklamalar sağlayan şaşırtıcı bir sosyal medya içeriği için fikirlerimiz var. Yayınlarınızı güzelleştiren ve cazip kılan bu dört türü sosyal stratejinizde karıştırmayı düşünmelisiniz…

# 1 Blog Yazılarınız

 

 

Bloglama, markanızı bir lider ve endüstrinizin uzmanı olarak konumlandırmak için kullanılan en iyi stratejidir.
Sosyal medya ağlarınız, blog içeriğinizi tanıtmak için mükemmel platformlardır. Bu alanda herkes kendisini ifade edebilir. Ancak olmadığınız gibi görünmeye, konuşmayacağınız gibi yazmaya kalkışmayın. İlgilenmediğiniz konularla ilgileniyormuş gibi yapmayın.
Yazdığınız herhangi bir yazıyı ilgili, anlamlı ve güzel görsellerle süslemek hem okunabilirliği artıracak hem de okuyucularınızın sıkılmadan okumasını sağlayacaktır. Bu nedenle mutlaka görsel kullanın.Ayrıca mesajınızı uygun kitleye uyarladığınızdan emin olun. Örneğin, Facebook daha fazla aile ve arkadaş odaklı iken LinkedIn profesyonellere yöneliktir. Postanızı bu izleyiciyle konuşacak şekilde değiştirirseniz, sosyal içeriğiniz etkili olur.

# 2 Canlı Yayın Akışı Video

 

_92608237_instagram4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İnsanlar canlı içeriğe,önceden kaydedilmiş olanlardan 3 kat daha uzun süre harcıyor . Periscope, Instagram Öyküleri ve Facebook Live gibi araçlar, gazete kupürlerine nazaran çok daha fazla ilgi çekiyor. Markalar, gerçek şekilde takipçileri ile bağlantı kurmak ve önemli ölçüde farkındalık yaratmak için canlı videoyu kullanıyor.

Sorulara hızlı bir şekilde yanıt vermek için zemin oluşturarak takipçilerinizle Q & A oturumları düzenleyin. Not alın. Sorulan soruları daha sonra blog konularında ve diğer sosyal medya içerik fikirlerinde takipçilerinizin istediklerini yerine getirebilmek için kullanılabilirsiniz.

Müşterilerin her gün sorularına cevap vermek sosyal medya kanallarının başarısı ve istikrarı için oldukça önemlidir. Facebook ve Twitter gibi sitelerde yaptığınız güncellemeleri takip eden birçok insan aynı zamanda soruları da beraberinde getirir! Soruları mutlaka cevaplayın.

Son dakika haberlerinizi bildirin, takipçilerinizi sahneye alıp onları şirketin cookout’ına davet edin.Unutmayın canlı yayın videonuzu kullanırken seçenekler sonsuzdur.

# 3 İlham Verici İçerik

 

 

Sana ne ilham verir? Ekibinizin bir resmi, çevrimiçi okuduğunuz bir makale ya da söz veya kitlenizin bağlantı kuracağını düşündüğünüz bir teklif olabilir.

c6aa8d8bcab6189d8f5916b38e0db600--ilham-verici-ara

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kâr amacı gütmeyen bir sayfaysanız, ilham vermek için bir söz, bir makale ya da ekibinizden bir resim paylaşabilirsiniz.Herkes,insanları harekete geçiren motivasyonel teklif ve mesajları sever. İlham verici içerik, o nedenle sosyal medyada büyük bir isabettir.Böyle içerikleri paylaşmak, markanız ve değerleriniz hakkında ipucu verir. Takımınızı sabah kalkıp yaptıklarınızı yapmaya neyin harekete geçirdiğini açık bir şekilde ortaya koyar.
Markanızın amaçlılığını ve kişiliğini yansıtan sosyal medya paylaşımları yapmayı unutmayın.

# 4 Müşteri Yorumları

xxxas

 

İnsanların % 88’lik bir kesiminin çevrimiçi incelemelere kişisel öneriler kadar güvenebildiğini biliyor muydunuz? Görüşler strateji için çok büyük bir değerdir, çünkü yaptığınız şeyin çalışmakta olduğunun sosyal kanıtıdır.Takipçiler, diğer ürünlerin olumlu deneyimleri nedeniyle ürününüzü veya hizmetinizi denemek konusunda oldukça isteklidirler.Müşteri referanslarının ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, günlük olarak sosyal paylaşım ağlarınızda paylaşılmalıdır. Markanızın doğruluğunu ne kadar çok gözler önüne sererseniz, daha fazla kişi mesajlarınıza daha fazla yanıt verecek ve ürün ve hizmetlerinize ilgi gösterecektir.
Sosyal mecralar üzerinde doğru ve etkili bir destek sağlamak, firmalar önemli ölçüde bir geri dönüş sağlıyor. Peki, tüketicilere bu desteği sağlamak için ne gibi çalışmalar yapmanız gerekiyor? İşte size ipucu;

1.Sizinle, ürünlerinizle ya da sizden aldıkları hizmetlerle ilgili yorum yapan kişilere her zaman yanıt vermelisiniz. Olumlu ya da olumsuz fark etmeksizin, bu yorumları cevapsız bırakmamalısınız.

sosyal-medyada-soru-cevaplayin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.Sosyal medya üzerinden gelen yorumlara anında cevap veremiyor olabilirsiniz; ancak bu yorumlara bir saat içinde cevap vermeniz, sorunu kontrol altına almanıza da yardımcı olacaktır.

3.Size yorum yazan kişilere ulaşırken, onların isimlerini kullanmanız mesajınızı daha da kişiselleştirecektir. Otomatik mesajlar olumsuz bir izlenim bırakacağı için kişiye özel bir mesaj yazmanız daha sağlıklı bir iletişim kurmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda mesajınızın sonuna kendi isminizi de eklemeniz, karşı taraftaki kişinin kimle görüştüğünü bilmesini sağlar.

4.Hassas konularda konuyu özele taşıyın.

5.Markanızla ilgili konuşmaları takip edin.

6.İnternet trolleri ile tartışmayın

Sonuç

Sosyal medyanız için yeni ve taze içerik kazanın… Sayfada daha iyi etkileşim sağlamak ve sesli görüş oluşturmak için bu yazıdaki fikirleri sosyal stratejinize ekleyin. Tutarlılıkla yanıt vermeniz, pazarlamanızdaki trafik, potansiyel satış ve işletmeniz için satışlar üretme noktasında diğer temel hedeflerinizi destekleyecektir.