Marka Sadakati İçin Sosyal Medya Reklamlarını Kullanma

 

Günümüzde,önemli bir trend haline gelen marka sadakati için sosyal medya, işletmeleri doğrudan müşterileriyle buluşturan önemli bir pazarlama fırsatı olmuştur. Sosyal medya,işletmelerin zamanlı ve doğrudan nihai tüketiciyle iletişim halinde olmasını geleneksel iletişim araçlarına göre daha düşük maliyet ve daha büyük etkinlikte gerçekleştirmelerini sağlamaktadır.Bu nedenledir ki,Starbucks, Burger King, IBM gibi büyük işletmelerden yerel dondurma dükkanlarına kadar sosyal medya pazarlamasının avantajlarından yararlanmak istemektedir.
İnsanlar da sosyal medyada takip ettikleri markalardan daha fazla satın almaktadır. Sprout Social tarafından yapılan bir araştırma,insanların %75,3’ünün bazı sosyal medya kanallarında gördüğü için bir şeyler satın aldığını ortaya koyuyor; bu da iyi bir sosyal varlığın marka sadakatine yol açabileceğini kanıtlıyor.O halde marka sadakati ne anlama gelir ve ondan nasıl yararlanabilirsiniz bir bakalım.

Marka sadakati nedir?

49-stories-brand-loyalty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

En genel tanımlamayla marka sadakati tüketicinin belirli bir markaya olan bağlılığıdır ve davranışsal boyutuyla tüketicilerin belirli markalara yönelik tekrar eden satın alma davranışını temsil etmektedir.Facebook tarafından Kasım ayında yapılan bir araştırmada,insanların % 77’sinin “markaya sadık ” oldukları bulundu.Sosyal medya sadık müşterisi ise belirli bir işletme hesabındaki yayınları beğenme veya paylaşma olasılığı yüksek olan müşteridir.Marka sadakati her zaman müşterilerin genel harcama gücünü ilgilendiren tüketici sadakati anlamına gelmez.Daha ziyade, bir müşterinin markanızı daha iyi hizmetlere veya daha yüksek kaliteye sahip olarak algılaması anlamına gelir.

Sosyal medya aracılığıyla marka sadakatini nasıl artırabilirim?

Müşteri bağlılığı oluşturmak için temel olarak; kaliteli ürün veya hizmet sunmak ve müşteri iletişimine önem vermek gerekiyor. Peki müşteri bağlılığı oluşturmak için bu temel gereklilikler dışında neler yapılabilir?

 1.Sesinizi bulun

depositphotos_105440570-stock-photo-find-your-voice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal medya hesaplarınızın her biri aracılığıyla kendi sesinizi kurmanız önemlidir. Bunun iyi bir örneği, 2006’dan 2009’a kadar süren Apple‘ın Get a Mac kampanyasıdır.Kim olduğunuzu tanımlamadan, rakiplerinize sizin için bunu yapma şansı vermiş olursunuz.

2.Hırslı bir dinleyici olun

 

 

Müşteriler markaların sorunlarına, sorgularına, şikayetlerine ve gözden geçirmelerine sosyal ortamda arkadaşlarınız ve ailenizle iletişim kurdukları şekilde yanıt vermesini beklemektedir. İnsanların söylediklerine dikkat edin ve markanızdan bahseden insanlara beğenmek, tekrarlamak, paylaşmak ve teşekkür etmekten korkmayın. Bunun ötesinde, kitlenizin en çok değer verdiğini ve sayfanızda neyi artırabileceklerini anlamak için dinleme becerilerini kullanın. Ne tür bir içerikten hoşlanıyorlar? Hangi konuları konuşmak istiyorlar? Ne arıyorlar?

3.Bir hikaye anlatın

 

STORY2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Müşterilerinizin endüstride uzman olduğunuzu bildiklerini varsayamazsınız. Onlara pazarınızda ne kadar güvenilir bir figür olduğunuzu yaratıcı bir biçimde göstermek mümkün.Hatırlayalım,hiçbir tüketici yeni çıkan bir otomobil markasının motor gücü ve torkunu başkaları ile paylaşmaya gerek duymazken, Hyundai’nin yeni Genesis modeli, uzay mekiğinde astronot olan babasına bir çölde kocaman harflerle uzaydan görülecek şekilde “Babacığım seni çok seviyorum” diye yazan Stephani’nin hikâyesini içeren reklam 71 milyon kez izlendi ve ağızdan ağza yayıldı.

4.Bir topluluk oluşturun

 

 

Sosyal takipçilerinizle etkileşim kurarak onlar ile bir topluluk duygusu yaratın.Evet, hayır diyaloğundan ne kadar uzak olursanız ve ne kadar fazla iletişime geçerseniz, internet üzerinde topluluk oluşturmada şansınızı o kadar arttırırsınız. Her zaman proaktif bir yaklaşımla süreci devam ettirin.

Başlangıçta, sosyal medya eforlarınız ve hedeflenen grup ile aranızdaki etkileşim sizin deneme süreciniz olacaktır. Amacınız, internet ortamında bir kimliğe sahip olmak ve sadık müşterilerinizin devamlılığını sağlamaktır.

Rakiplerinizin benzer platformları kullanması kaçınılmazdır; bu yüzden, ne kadar çok kanalda bulunursanız, o kadar çok görünür olma şansınız artacaktır.Unutmayın; amacınız tanınmaktır