Sony’nin, eski Playstation sürümü oyunlarının Playstation 5’te oynanabilmesi adına patent aldığı ortaya çıktı.  2020 yılında tanıtılması beklenen Sony Playstation 5 ile ilgili sızıntılar ortaya çıkmaya devam ediyor.

Japon teknoloji devinin yeni cihazıyla ilgili en çok merak edilen konu ise geriye dönük uyumluluğa sahip olup olmayacağı.

Sony’e ait ortaya çıkan patent, bu uyumluluk sorununun sonunda halledileceğini gösteriyor. Patent belgelerinde açık bir şekilde ‘eski’ uygulamaların yeni bir cihazda nasıl çalışabileceği belirtiliyor. Yeni cihaz ile kastedilmek istenenin ise Sony Playstation 5 olduğu söyleniyor.

Resmi açıklamalara göre Ps 4, 91 milyon birim satışa ulaşmış durumda ve bu kullanıcıların Ps 5’e geçmeleri için kütüphanelerinden vazgeçmeleri gerekiyor. Böyle bir durumun yaşanmaması için ise Sony’de kollar sıvandı diyebiliriz.

Playstation’ın en büyük rakibi Xbox geriye uyumluluk sorununu çoktan çözmüştü. Bakalım Sony cephesinden bu konu ile alakalı net bir açıklama ne zaman gelecek.