Sosyal Medya Profillerinin Güvenliğini Geliştirmek için 6 Basit Yol

18495846450_1ce51ae831_b

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sanal dünya, keyif ve eğlence vaadettiği kadar tehlikeli bir silah olarak da kullanılabiliniyor .Yalnızca 2016’da Facebook, LinkedIn ve Twitter gibi sosyal medya dolandırıcılıkları yüzde 150 oranında arttı .Dijital güvenlik her zamankinden daha önemli. İşte size şirketinizin sosyal profillerinin güvenliğini artırmanın altı basit yolu.

1.Güçlü şifreler kullanın .

 

 

FacebookLogin123″ kuşkusuz tek başına yeterli değil. Bunun yerine, şifreler sayıların, sembollerin ,büyük ve küçük harflerin bir karışımını içermelidir.Sosyal medya sitelerinde hesap oluştururken sık yapılan hatalardan birisi tutulan futbol takımı, evcil hayvanınızın ismi ya da eşinizin ismiyle oluşturulan şifrelerdir. Keza şifremi unuttum soruları da bu gibi cevaplardan oluşmaktadır. Bu yüzden hesabınızı ele geçirmek isteyenlerden korunmak için şifre oluştururken harf ve sayılardan oluşan güçlü şifreler oluşturmalısınız.Parolanızı en az üç ayda bir kez değiştirdiğinizden emin olun. Mümkün olduğunca, iki faktörlü kimlik doğrulamaya ihtiyaç duyun; böylece,gerçek sosyal profilleriniz ile korsan arasında tek bir parola bulunamaz. Oturum açma konusundan bahsetmek gerekirse: Profili kullanmadığınızda çıkış yapmayı unutmayın.

2.Varsayılan ayarlara güvenmeyin .

 

 

Bir sosyal medya profili oluşturduğunuzda, varsayılan ayarlara göre kendiliğinden kendini ayarlar. Sorun, bu ayarların çoğunun herhangi bir sosyal medya platformundaki en basit güvenlik standartlarını temsil etmesidir. Bu nedenle , sosyal medya hesaplarının gizlilik ayarlarını, güvenliğini en üst düzeye çıkarmak için manuel olarak özelleştirmeniz çok önemlidir .

3.Kişisel ve işletme hesaplarını bağlamayın .

 

sosyal-medya-güvenliği-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çalışanlarınızdan bazıları şirketinizle ilgili bilgiler konusunda internette boşboğazlık edebilir.Bu, bilgisayar korsanlarının hem işletmenizin hem de çalışanlarınıza hedeflerine almalarını kolaylaştırır; çünkü bir grup oturum bilgilerini kullanarak, birden fazla hesaba erişirler. Bu nedenle, her sosyal medya profili için ayrı bir şifre ve kullanıcı adı sağlamak önemlidir . İlgili bir not daha, yönetici ayrıcalıklarına erişimi işi bilen belirli çalışanlarla sınırladığınızdan emin olun. Bu, hesaplarınız bir siber saldırıya maruz kalırsa güvenlik açıklarının nereden geldiğini takip etmenize yardımcı olur.

4.Paylaştığınız şey hakkında dikkatli olun .

 

sosyal-medya-kullanirken-isinizden-olmayin--5313351

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Şirketinizin geri çekilmesiyle ilgili göndermeler, müşterilerinize markanız hakkında biraz daha fazla bilgi vermenin zararsız bir yolu gibi görünebilir; ancak, sosyal medyadaki herkese ofisinizin terk edilebileceğini de bildirir; böylece hırsızlara davetiye çıkarır . Bu, sosyal medya yayınlarının şirketinizin güvenliğini istemeden azaltma yollarına bir örnektir. Bunun olmasını önlemek için tüm çalışanları güvenlik odaklı bir zihniyet oluşturacak şekilde eğitin ve tüm yayınları paylaşımdan önce birden fazla kişi tarafından (potansiyel güvenlik tehditlerine karşı gözlemlenerek) taranmasını isteyin.

5.Verilerinizi fiziksel erişim noktalarından koruyun .

 

Çoğu sosyal medya tavsiyesi siber saldırıları önlemeye odaklanırken, çalışma aygıtlarınız (örneğin tabletler veya dizüstü bilgisayarlar) çalınırsa, verileriniz kötü amaçlı ellere düşebilir. Sosyal medya verilerinin ve diğer hassas bilgilerin fiziksel olarak hırsızlığa uğramasını önlemek için ofisiniz için bir güvenlik sistemine yatırım yapın.

6.Kullanılmayan hesaplardan kurtulun .

indir (1)

 

indir

 

Bir sosyal medya hesabı markanızı kötüye götürüyorsa, potansiyel bilgisayar korsanlarının şirket verilerine ulaşmasına ortam hazırlamanın hiçbir anlamı yoktur. Belirli bir sosyal medya platformunu düzenli olarak güncellemezseniz, hesabı kapatın.

SONUÇ:

Tüm bu tavsiyelerin yanında bilinçli bir internet kullanıcısı olmayı ilk ilke olarak edinmeyi ihmal etmeyin. Önerdiğimiz bu stratejileri uygulayarak, bilgisayar korsanlarının saldırı girişimlerini artırdıklarında bile şirketinizin sosyal medya profillerini güvende tutmaya yardımcı olursunuz.