Sosyal Medya Stratejinizi Geliştirmek İçin 6 İstatistik

 

Sosyal medya pazarlaması ile iş sonuçlarını elde etmek için, hedef kitlenizin sevdiği ve hoşlanmadığı şeyleri anlamanız gerekir. Markanızla etkileşimde bulunma motivasyonlarını anladığınızda doğru mesajı doğru kitleye doğru zamanda ilettiğinizden emin olmak için sosyal medya stratejinizi ayarlayabilirsiniz.

 

 

1.000’i aşkın sosyal medya kullanıcısı olan yakın tarihli bir Sprout Social çalışması , sosyal medya stratejinizi geliştirmeye yardımcı olabilecek bazı ilginç istatistikleri ortaya çıkardı.İşte bu çalışmadan ortaya çıkan önemli bulgulardan bazıları;

#Ürün veya hizmetle ilgilendikleri için insanların% 73’ü sosyal olarak markaları takip ediyor

baslik-1507362105-a1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çoğu kişi, gerçekte arkadaşlarıyla ve ailesiyle bağlantı kurmak için sosyal medya kullanıyor olsa da veriler, ilgilendikleri markalarla bağlantı kurmaya çok açık olduklarını gösteriyor.

Değeri markanızın sunduğu şeyle değerlendirebilirseniz, büyük olasılıkla sizinle iş yapmak isteyen bir topluluğu çekeceksiniz.

 

# İnsanların% 46’sı çok fazla tanıtım mesajı yayınlayan bir markanın üyeliğinden çıkmak istiyor.

Eğer çok fazla tanıtım yazısı yayınlayan bir siteniz varsa siteniz çöp siteye dönüşür, arama motorları gözündeki itibarınız düşer ve kimse sizden bir tanıtım yazısı almaz. Çünkü arama motorlarının gözünde düşmüşsünüzdür.Araştırmanın ortaya koyduğu verilere göre insanların% 46’sı çok fazla tanıtım mesajı yayınlayan bir markanın üyeliğinden çıkmak istiyor.


Tanıtım yazılarınız; ziyaretçilerin seveceği, anlayacağı bir anlatım şekliyle, yani sade bir şekilde anlatılmalıdır.Aksi taktirde insanlar sosyal medyada takibe başladıkları andan itibaren ilgilendikleri markalar çok fazla sayıda satış mesajı yayınlarsa, insanların neredeyse yarısı aynı markanın yayınını kaldıracaktır.

İçerik stratejiniz; bilgilendirici, eğlenceli ve eğitsel içeriğin bir karışımına ve promosyon serpiştirmelerine ihtiyaç duyar. Satış odaklı içeriğe sahip olmak tamam ama aşırıya kaçmayın.

#Bir marka komik olmaya çalışınca insanlar rahatsız oluyor

Yapılan araştırmaya göre markaların sosyal medya da yaptığı ve tüketicilerin en sinir olduğu paylaşım; müşterilere yapılan şakalar ve komiklikler. Ankete katılanların %88’i bu yöntemi sinir bozucu bulurken sadece %12’si olumlu düşünüyor.

palyacofobi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Son zamanların en büyük trendi GIF. Ürünleriniz ile ilgili yaptığınız GIF paylaşımlarını ankete katılanların yarısından fazlası eğlenceli olarak nitelendirirken %42’si ise sinir bozucu olarak tanımlıyor.

 

 

Biraz zekâ ve espri mükemmeldir, ancak markalar komik olmak için çok çalıştıklarında can sıkıcı olabiliyorlar.
Bunu engellemek elinizde.Öncelikle eğlenceli gözlem yapmaktan çekinmeyin veya markanıza uyduğunda saçmalayabilirsiniz. Unutmayın markanız komik olacağım diye çok uğraşsanız, yorumlarda tepki görmeniz kaçınılmaz.

#İnsanların% 75’i sosyal medyada gördükleri bir şeyi hemen satın alıyor.

 


En etkili reklamın en fazla kişiye en kısa sürede ulaşan mesaj olduğunu göz önüne alırsak, sürekli birbiri ile iletişim halinde olan bireylerin yoğun bir biçimde toplandığı ve bilginin hızla yayıldığı sosyal mecraların doğru yönetilmesi son derece önemlidir.Sosyal medya ürünler satarken, bir yandan da farkındalık yaratmak sosyal medyada yapılacak en mükemmel iştir.
İnsanların açık bir çoğunluğu yeni markaları keşfeder ve sosyal medyada tükettikleri içeriğe dayalı olarak satın alma kararları verir. Bunu aklınızda tutun.

#Kullanıcıların% 61’i bir satın alma işlemi yapmadan önce 2-4 kez düşünüyor.

dusunce-nedir-dusunce-gucu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Popüler düşünceye rağmen, çok az kullanıcı hemen tıkladı ve ilk gördükleri anda bir sosyal medya mesajına dayanarak satın aldı.

Unutmayın! Sosyal medya ile satışları artırmaya çalışırken tutarlılık anahtardır .içeriğinizi yayınlardaki doğru canlı yayınlarla ve takvimleme yoluyla canlı tutun.

#Sosyal medyadan markaları izleyenlerin % 58 inin satın alma olasılığı daha da yükseliyor.

Shopping-Online-300x187

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İnsanları markanızla bağlantı kurup bunları yapıştırabiliyorsanız, istatistiksel olarak sizden daha fazla satın alma ihtimali yüksektir.Sözlükler, facebook ve Twitter gibi aktif ve yaygın kullanım alanı olan mecralar ve bloglar ürün ya da hizmetler için bilgi sağlayan önemli alanlardır.
Kapsamlı bir sosyal medya stratejisi sayesinde, markanıza iş sonuçlarını yönlendiren bir ilgi alanına toplulukları büyütebilirsiniz.